RSS
środa, 11 kwietnia 2018

"INNY NIE ZNACZY GORSZY"

 

W dzisiejszych czasach, często mówi się o tolerancji wobec ludzi, wobec ich zachowań oraz ich wyznania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bycie tolerancyjnym nie wszystkim się udaje.

Zjawisko to, można określić jako poszanowanie inności, które jest bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu społeczeństwa. Codziennie w swoim otoczeniu spotykamy wiele osób, które różnią się od nas.Jeśli ta inność jest znacząca to odczuwamy lęk i niepokój wobec takiej osoby. Kiedy czegoś nie znamy, nie wiemy czy jest to dobre czy złe.W ostatnio przeczytanej powieści Henryka Sienkiewicza pt."W pustyni i w puszczy"autor opisuje zjawisko braku tolerancji wobec osób czarnoskórych. Dotyczy to Kaliego, który był murzynem i niewolnikiem okrutnego Araba o imieniuGebhr. Wstosunku do dzieci, Kali okazał się bardzo dobrym człowiekiem. Różnice między ludźmi nie powinny stanowić, że ktoś jest lepszy czy gorszy. Stawanie się tolerancyjnym oznacza nowy sposób myślenia, poznawanie nowych zachowań.

Moim zdaniem ważne jest to, abyśmy się wzajemnie akceptowali, a przy tym czuli się szczęśliwi i rozumiani przez "innych" ludzi.

 

 

 

Wiktor Kaczkowski

23:53, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 kwietnia 2018

00012

 

20:50, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »

0001 

Anna Tubek, kl. 3a

20:43, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »

Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci?”

Moi zdaniem dorośli mogą nauczyć się wielu rzeczy od dzieci.

Ja nauczyłem mojego dziadka obsługiwać smartphone. Pokazałem mu jak pobiera się aplikacje ze sklepu play. Zainstalowałem mu aplikację z prognozą pogody, ponieważ często chodzi na ryby. Nauczyłem moją babcię jak robić zdjęcia telefonem i wysyłać je mailem do znajomych. Pokazałem mojemu dziadkowi, że zapalniczka w samochodzie służy do podłączenia gps’a i naładowania telefonu. Był bardzo zaskoczony tym faktem. Przed wyjazdem moich dziadków do Włoch, nauczyłem ich zwrotów grzecznościowych po angielsku.

Dzieci mogą nauczyć dorosłych głównie obsługi wynalazków XXI wieku.

                         Adam Kutrowski, kl. Vb

ryby_dziadek

20:17, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 marca 2018

Na świecie żyje bardzo dużo ludzi i każdy jest inny. Różnimy się wyglądem, kolorem skóry, charakterem, tym jak się zachowujemy, mówimy różnymi językami. Jednak ,,inny'' wcale nie jest gorszy, co postaram się udowodnić.

Każdy człowiek ma jakieś cechy, które go wyróżniają. Jeden pięknie gra na gitarze, drugi ładnie maluje, a inny jest najlepszym kumplem. Nie jest ważne, że ktoś wygląda dziwnie lub niewyraźnie mówi, czy jest chory i nie ma nogi, albo ręki. Może być interesującą osobą, bo każdy jest wyjątkowy, ma swoje zalety, marzenia i na pewno w czymś jest dobry. Nie można patrzeć tylko na wygląd, bo najważniejsze jest to co mamy w sercu. Gdyby wszyscy ludzie byli tacy sami i tak samo myśleli, to świat po prostu byłby nudny. ,,Inny'' może być też interesujący, bo wzbudza naszą ciekawość i chcemy go lepiej poznać. Na przykład jeździmy po świecie i zwiedzamy nowe miejsca, gdzie poznajemy innych ludzi.

Uważam, że powiedzenie inny nie znaczy gorszy jest prawdziwe. Każdy człowiek jest inny i dzięki temu świat jest piękny.

                                         Jakub Rybicki kl. Vb

tolerancja

20:50, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »

W wolnym czasie bardzo lubię grać na konsoli, czytać książki, rysować, grać na komputerze oraz słuchać radia (praktycznie cały czas je słucham).

Ostatnio czytałem książkę ”Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinnego. To książka która opowiada o Gregu Heffleyu (który jest głównym bohaterem), Rowleyu Jeffersonie (najlepszy przyjaciel Grega) oraz jego rodzinie i niektórych kumplach. Jest bardzo wciągająca. Chyba się od niej „uzależniłem”.

Na konsoli gram w FIFĘ 17, PLANTS VS ZOMBIES GW2, Rayman Legends, FH3. Każda gra jest wyjątkowa. W telewizji lubię oglądać mecze (szczególnie mecze Ligi Mistrzów i Ekstraklasy). Na komputerze gram w grę która nazywa się: ZAŁOGA G (inaczej G-FORCE). Opowiada ona o śwince morskiej DARWINIE i jego towarzyszach. Mają za zadanie powstrzymać SABERLING (różne elektroniczne urządzenia).To bardzo ciekawa i dobra gra dla dzieci w wieku 7-13 lat. Jest pełna akcji i walki.

Gdy jest ciepło to wychodzę na dwór i gram w piłkę nożną.

 

Bartek Siomka, kl.Vb

pilka

20:43, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »

 

Dzień jak co dzień, wstałem zjadłem śniadanie i umyłem zęby. Wyszedłem z domu na autobus.

Gdy znalazłem się na przystanku okazało się, że nikogo oprócz mnie na nim nie ma. Zadzwoniłem do kuzynki, żeby spytać, czy autobus już odjechał. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że zmieniły się godziny odjazdu autobusu i wszyscy oprócz mnie byli już w szkole. Na szczęście moja mama była w domu i mogła zawieźć mnie do szkoły. Tak zaczął się niby normalnym a jednak niezwykły dzień, był to pierwszy dzień wiosny.

Wszedłem do klasy, w której mieliśmy mieć pierwszą lekcję (tego dnia był to j.niemiecki). Pan dał nam kartki, na których mieliśmy napisać co najbardziej lubimy w wiośnie. Zastanawiałem się czy napisać o świecącym słońcu i cieple na dworze, czy może o śpiewie ptaków i fajnych zabawach w szkole. W końcu zdecydowałem się na to drugie, bo uwielbiam zabawy w szkole.

Pierwsza lekcja się skończyła poszliśmy na drugą którą była historia. Pani wymyśliła, żeby narysować swoje własne narzędzia, którymi byśmy posługiwali się w średniowieczu - ta lekcja była po prostu świetna!

(...)

Zadzwonił dzwonek. Wyszliśmy z klasy i poszliśmy na matematykę, której się najbardziej obawiałem, i gdy pani powiedziała, że idziemy na orlik to się niezmiernie ucieszyłem. Pani siedziała na ławce, a ja z kolegami graliśmy w piłkę nożną.

Po lekcjach wróciłem do domu, ten dzień był super!

Chciałbym, żeby nauczyciele robili nam codziennie takie luźne dni jak dziś...

 

                                                                                                   Kacper Janowski, kl. Vb

 

1363698381_1y6nd1_600

20:33, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »

 

W poprzednią sobotę odbyły się moje 12 urodziny. Przyszli moi przyjaciele, których zaprosiłem rozdając im wcześniej małe, własnoręcznie zrobione zaproszenia.

Mama z tej okazji upiekła mi duży i piękny tort, który ozdobiliśmy razem z bratem. Tato zorganizował mi różne przysmaki, napoje i zamówił wielką pizzę. Wszystko było super przygotowane. Były dekoracje z balonów i serpentyny. Przyjaciele złożyli mi życzenia, a w prezencie dostałem od nich hulajnogę, na którą wspólnie się złożyli . Był to prezent, o którym ostatnio marzyłem, więc bardzo mnie ucieszył. Byłem zachwycony i serdecznie im podziękowałem. Zaśpiewali mi „100 lat” i usiedliśmy wspólnie do stołu.

Zaczęła się nasza ‘’impreza’’. Śmialiśmy się, rozmawialiśmy, słuchaliśmy muzyki, graliśmy na konsoli. Wieczorem odbył się zaplanowany grill, przy którym pomagali mi rodzice. Piekliśmy pyszne kiełbaski i szaszłyki. Było bardzo wesoło, a nasi rodzice pozwolili nam bawić się do późnych godzin.

Ogólnie mówiąc przyjęcie urodzinowe bardzo się udało i wszyscy byli zadowoleni.

Na koniec podziękowałem kolegom za przyjście, a rodzicom za to, że mi pomogli w organizacji. Mam nadzieję, że następne urodziny będą równie udane i w takim super towarzystwie.

 

Karol z Vb

wszystkiego_najlepszego_z_okazji_urodzin_1

20:22, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »

Każdy z nas jest inny. Na całym świecie nie ma takiego człowieka,który nie różniłby się od nas. Dzięki temu,że jesteśmy różni, pozwala nam to na zawieranie ciekawych znajomości,doświadczenie czegoś innego.Inny nie znaczy gorszy, tylko bardzo interesujący,taki który może pokazać nam coś zupełnie innego.

Bardzo często poprzez "innych" ludzie rozumieją chorych. Tak różnią się od nas,inaczej się poruszają,mówią,czasem dziwnie zachowują. Są ludźmi takimi samymi jak my, którzy czują, marzą,kochają.

W dzisiejszym świecie ''inności'' często jest krytykowany. Stale wyśmiewany ubrania innych ludzi kolor skóry czy sposób chodzenia. A przecież każdy z nas ma prawo do robienia tego,co mu się podoba.Nie musimy ubierać się,czy postępować tak samo jak otoczenie.

Dlaczego więc mówimy ''inny''? Przemyślmy swoje postępowanie,ponieważ nawet nie mamy pojęcia jak wielkie znaczenie mają nasze słowa. Pamiętajmy,że najważniejsze jest serce oraz szacunek do innej osoby. Dlatego też ''inny NIE znaczy gorszy''.

                                                                               Szymon Grębowiec, kl. Vb

 

 

dziecko_i_dorosly

20:14, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 marca 2018

 

Większość z nas odpowie, że to dzieci powinny uczyć się od dorosłych. Według mnie dorośli również mogą uczyć się od dzieci.

Po pierwsze powinni uczyć się szczerości, odwagi. Dzieci potrafią przyznać się do błędu. Dorośli nie potrafią wyrazić swoich myśli, bojąc się, że kogoś obrażą, dzieci natomiast potrafią być szczere do "bólu".

Dzieci nie przywiązują wagi do dóbr materialnych, nie ma dla nich znaczenia ile kosztuje jego wymarzona zabawka. Dzieci na pewno inaczej postrzegają świat. Są wszystkiego ciekawe, nie boją się pytać. Dorośli zazwyczaj są zbyt zmęczeni, nie mają czasu na przyjemności. Dzieciaki mają ogromną pogodę ducha, są pozytywnie nastawione do świata. Maja bardziej rozwiniętą wyobraźnię, mogłyby nauczyć dorosłych jak się bawić.

Przede wszystkim dzieci mogłyby nauczyć dorosłych korzystania z komputera, smartfona itp.

 

                                                                Szymon Grębowiec, kl. Vb

21:52, kreatywneteksty
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3